Notariusz - inaczej rejent - to osoba zaufania publicznego, która dokonuje następujących czynności:
Przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz stwierdza tożsamość osób biorących udział w czynności
Kto może zostać notariuszem
Notariusza powołuje, odwołuje i wyznacza siedzibę jego kancelarii minister sprawiedliwości na wniosek zainteresowanego.
Notariuszem może być powołany ten, kto:
Wymagania te nie dotyczą: profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych, sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych oraz radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, którzy wykonywali ten zawód lub zajmowali takie stanowisko przez co najmniej 3 lata, a także osób, które wykonywały zawód adwokata lub radcy prawnego przez okres co najmniej 3 lat.
Z kodeksu etyki zawodowej notariusza
Krajowa Rada Notarialna uchwaliła kodeks etyki zawodowej notariusza (z 12 grudnia 1997 r.), który m.in. określa obowiązki notariusza wobec stron czynności. Według zapisów kodeksu - notariusz obowiązany jest do zastosowania takich rozwiązań prawnych, które odpowiadają woli klienta. Jego starania w spełnieniu woli klienta nie mogą prowadzić jednak do obejścia prawa. W wypadku konfliktu między stronami bądź oczywistej sprzeczności ich interesów - notariusz obowiązany jest odmówić dokonania czynności.
Notariusz, wykonując swój zawód, ma obowiązek postępować zgodnie z zasadą, że dokonywanie czynności to nie tylko jego prawo, ale przede wszystkim ustawowy obowiązek.